Barcode: 10443866
Mimolette française
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
eu agriculture
fr bio 10
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 373.0 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 18.0 g |
| Carbohydrates | 1.5 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 31.0 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
Lait pasteurisé, sel, ferments lactiques, présure, rocou, chlorure de calcium.
Allergens
milk
Additives
e160b
Related Products in Dairies
Käseaufschnitt
Jeden Tag
D NOVA 3 Eco-Score D
Epoisses
Berthaut,Savencia
D NOVA 3 Eco-Score B
Brique de brebis
Le Paturon
D NOVA 3 Eco-Score D
Petrella mit frischen Kräutern
Petrella
D NOVA 4 Eco-Score D
ESE Voedingswaarden per/Valeurs nutritionnelles pa
Dairly
B
Yoghurt & Oat Clusters - Double Choc
Nomadic
C NOVA 4 Eco-Score B
Tvarohová tyčinka Protein
Milbona, Pilos
NOVA 4
Reduced fat colby jack cheese finely shredded
Schnucks
D NOVA 4 Eco-Score D
Skyr céréales Noix & miel
Siggi's
B NOVA 4
Vole yoghurt
Bio+
B NOVA 1 Eco-Score B
Natural Vintage Cheddar Cheese Slices
Bega
D NOVA 3 Eco-Score D
Chocolate Mousse
Sainsbury's
D NOVA 4 Eco-Score D