Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 140.0 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 31.4 g |
| of which sugars | 24.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Milk, sugar, water, corn syrup, orange sherbet base [water, corn syrup, citric acid, orange pulp, orange juice concentrate, natural flavor, sodium benzoate and potassium sorbate (preservatives), fd&c yellow #6, polysorbate 80], natural flavored white grape champagne base [grape juice concentrate, water, corn syrup, propylene glycol, malic acid, sugar, citric acid, natural flavor, guar gum, sodium benzoate and potassium sorbate (preservatives)], nonfat milk, mono - and diglycerides (plant derived), contains one or more of the following gums (guar cellulose, locust bean, xanthan, and/or carrageenan), dextrose.
Allergens
Additives
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Desserts
Ice Cream
Vanilla flavored pudding packs, vanilla
Chocolate pudding packs, chocolate
Ice Cream, Butter Pecan
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Food lion, ice cream, sweet black cherry
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Ice Cream
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Ice cream cups
Ice cream
Chocolate-vanilla pudding packs, chocolate-vanilla
Food Lion
Homemade Vanilla Style Ice Cream
Food Lion
Ice cream
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Instant pudding & pie filling
Food Lion