Barcode: 5019503002157
Mince
by Quorn
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
source of proteins
high proteins
no soy
vegetarian society approved
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 103.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 6.9 g |
| Proteins | 15.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Mycoprotein, Rehydrated Free Range Egg White, Pea Fibre, Gluten Free Barley Malt Extract
Allergens
eggs
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Closed Cup White Mushrooms
Sainsbury’s
A
Harissa and Honey Flatbread
Sainsbury’s Taste The Difference,Sainsbury's
C NOVA 4
Giant Butter Beans With Tomato Sauce
Sainsbury’s Taste The Difference
C NOVA 3
Watermelon, pineapple and mango
Sainsbury's
A NOVA 1
Sweet Chilli Houmous
Tesco
B NOVA 3
Sainsbury's Tomato Breadsticks with Cheeseboard Dip
Sainsbury's
E NOVA 3
Red Pepper Houmous
Tesco
C NOVA 3
Air Fryer Oil Spray
Sainsbury's
B NOVA 4
Berry Granola
Sainsbury's
A NOVA 4
Reduced Fat Hummus
Tesco
B NOVA 3
Strawberry Crisp
Sainsbury's
C NOVA 4
Sainsbury's Pistachio Creme300 g
Taste The Difference
E NOVA 3