Barcode: 5060626403260
Mince Plant-based
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
source of proteins
vegan
high proteins
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 162.0 kcal |
| Fat | 3.4 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 3.9 g |
| Proteins | 29.1 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Water, Pea Protein (34%), Yeast Extract, Vegetable Concentrates (Beetroot, Caramelised Carrot, Carrot), Natural Flavouring, Salt.
Related Products in Meat Alternatives
Soy Burgers
Compliments
A NOVA 4
Falafels with Houmous Dip
Marks & Spencer
C
Canadian Smart Menu Plant-Based Meatballs
Lightlife
C NOVA 4
Sweet potato falafels
By sainsbury's
A NOVA 4
All american veggie burger
Amy's, Amy's kitchen
A
Black Bean Bean Burger
Goya
B NOVA 3
Falafel
Sainsbury’s
NOVA 4
Pups in blanket
Plant Pioneers
C NOVA 4
Battered fishless fillets
Plant Pioneers
C NOVA 4
Organic firm tofu
Franklin FARMS
A NOVA 1
Smart Deli Plant-Based Deli Slices - Roasted Garlic
Lightlife
B NOVA 4
Southern Fried No Chicken Burgers
Sainsbury's
C NOVA 4