Barcode: 5011785013777
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 80.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 11.2 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Cooked Mashed Potatoes (56%) (Potatoes, Salt, White Pepper), Mince Beef Filling (44%) (Beef 19% (Minced Beef 15%, Beef Protein), Water, Carrots 6%, Onions 3%, Tomato Puree, Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Modified Maize Starch, Salt, Cornflour, Malted Barley Extract, Onion Powder, Dextrose, Flavouring, Stabiliser (Pentasodium Triphosphate), White Pepper, Soya Protein Concentrate, Lovage, Rusk [Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin), Salt, Raising Agent (Ammonium Hydrogen Carbonate)], Ginger).
Additives
e170
e170i
e451
e451i
e503
e503ii
Related Products in Meals
Roasted vegetable lasagne
B NOVA 4
Chilli con carne recipe mix
By sainsbury's
C NOVA 4
Classic chicken noodle soup mix
E NOVA 4
Mushroom and garlic pizza
By sainsbury's
C NOVA 3
Soup, pepper jack tomato
C NOVA 4
Chicken Soup For The Soul, Soup Mug Gift Set
Dat'L Do-It Inc.
B NOVA 4
Italian Style Escarole Soup With White Chicken Meat, Italian Style Escarole
Springglen fresh foods
A NOVA 4
Classic chicken noodle soup mix, classic chicken noodle
E NOVA 4
All Natural Mediterranean Lentil Salad
Cedar's
A NOVA 3
Cedar’s Black Bean Salad
Cedar's
B NOVA 3
Hillshire Snacking, Grilled Chicken Bites With Sweet Chili Sauce
Sara Lee Foods
D NOVA 4
Spicy chipotle pulled chicken with sauce packets hot sandwich starters, spicy chipotle
D NOVA 4