Barcode: 5012427043503
Minced Beef & Onions
by Fray Bentos
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 160.0 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| of which saturated | 4.1 g |
| Carbohydrates | 14.9 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 5.2 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
water, puff pastry (27%) (wheatflour (with calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), margarine (palm oil, rapeseed oil, water, salt, emulsifier (mono - and diglycerides of fatty acids)), water, salt), beef (17%), onions (5%), modified maize starch, wheatflour (with calcium carbonate, iron, niacin, thiamin), spices, tomato paste, barley malt extract, salt, yeast extract, flavouring, beef extract, chicory extract, sugar, colour (plain caramel), tomato powder, garlic powder.
Additives
e150a
e471
Related Products in Canned Foods
Frühlingssuppe
Asia
C NOVA 4
Zuppa ai cereali con Orzo e Farro
Vallericca
C
Lasagnes au saumon Plat de la mer d'aucy 300g
D'aucy
C NOVA 4 Eco-Score D
SPAM Classic
Hormel Foods
D NOVA 4
Cassoulet toulousain, cuisiné à la graisse d'oie
Raynal et Roquelaure
B NOVA 4 Eco-Score A
Erbsen-Eintopf
Erasco
A NOVA 4
Cassolette merlu saumon
D'aucy
C NOVA 4
Ravioli Diavoli
Maggi
C NOVA 4
Chicken & Rice
Tim Hortons
C NOVA 4
Junge große Bohnen
HAK
A NOVA 3
Erbsensuppe Hubertus
Erasco, Erasco (Eintopf)
A NOVA 4
Saucisses de Toulouse aux Lentilles cuisinées
Raynal et Roquelaure
C NOVA 4 Eco-Score A