Barcode: 0021000005215
Natural Marbled Sharp Cheddar Cheese
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1,390.0 kcal |
| Fat | 115.0 g |
| of which saturated | 63.8 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 89.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
CHEDDAR CHEESE (PASTEURIZED NONFAT MILK AND MILKFAT, CHEESE CULTURE, SALT, ENZYMES, ANNATTO [COLOR]), NATAMYCIN (A NATURAL MOLD INHIBITOR)
Additives
e160b
e235
Related Products in Undefined
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4