Barcode: 0842798100674
Natural medium cheddar cheese, medium cheddar
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 393.0 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| of which saturated | 17.9 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 21.4 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes and annatto (vegetable color).
Additives
e160b
Related Products in Dairies
British fresh skimmed milk
By Sainsbury's
B NOVA 1
Henning's, Sharp White Cheddar
Henning's Cheese
D NOVA 3
Fresh dip jalapeno queso, creamy & spicy
D NOVA 4
Henning's, Colby Jack
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Medium Cheddar
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Mild Cheddar
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Colby Cheese
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Sharp Colored Cheddar
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Aged Cheddar
Henning's Cheese
D NOVA 3
Henning's, Cajun Cheddar Cheese Curds
Henning's Cheese
D NOVA 3
Queso blanco del pais
El Ganaderito
C NOVA 3
Smoky & Spicy Fresh Dip Queso Con Carne, Smoky & Spicy
Lunds & byerlys
D NOVA 4