Barcode: 0070253500305
Natural pepper jack monterey jack cheese with jalapeno peppers
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 357.1 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 17.9 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 25.0 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Pasteurized milk, red and green jalapeno peppers, cheese culture, salt and enzymes.
Related Products in Dairies
Pimiento cheese, hickory smoked cheddar
D NOVA 3
Whole Milk Cheese
Mandeo Llc
D NOVA 3
Spicy Feta Spread
Philia Foods Llc
D NOVA 4
Queso Doblecrema Whole Milk Cheese
Mandeo Llc
D NOVA 3
Feta Cheese
Euphrates Inc.
E NOVA 3
Philia Foods, Fiery Feta Spread
Philia Foods Llc
D NOVA 4
Whole milk cheese
Mandeo Llc
D NOVA 3
Greek yogurt bars
Yasso
C NOVA 4
Zesty Feta Spread
Philia Foods Llc
D NOVA 4
Yasso, Frozen Greek Yogurt Bars, Mint Chocolate Chip
Apollo Food Group Llc
C NOVA 4
Smoked gouda, smoked
D NOVA 3
Pimiento Cheese
Freegrove Foods Inc.
D NOVA 3