Barcode: 5600954500912
Natural Soja
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
ecoponto amarelo
ecoponto azul
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 41.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Preparado de _soja_ (98,3%), [água, grãos de _soja_ (8,6%)], amido modificado de tapioca, sal, fermentos selecionados.
Allergens
soybeans
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Italian classics fusilli long enriched durum semolina pasta, italian classics
A NOVA 1
Enriched macaroni product, angel hair pasta
A NOVA 1
Italian classics whole wheat spaghetti, spaghetti
A NOVA 1
Thin spaghetti pasta enriched macaroni product
A NOVA 1
Italian classics angel hair enriched durum semolina pasta, angel hair
A NOVA 1
Bucatini enriched durum semolina pasta bronze cut to hold more sauce
A NOVA 1
Whole wheat farfalle organic durum semolina pasta
A NOVA 1
Italian classics organic durum semolina pasta, italian classics
A NOVA 1
Italian classics angel hair organic durum semolina pasta bronze cut to hold more sauce, italian classics
A NOVA 1
Italian classics organic durum semolina pasta bronze cut to hold more sauce
A NOVA 1
Enriched macaroni product, spaghetti
A NOVA 1
Multigrain with flax with oats, wheat, rye and barley instant hot cereal, multigrain with flax
A NOVA 1