Barcode: 4088600316451
Natural Soy-Gurt
by Aldi
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 57.0 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 3.9 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Water, SOYA BEAN (14%), Sugar, Maize Starch, Potato Starch, Calcium Phosphates, Acidity Regulator Citric Acid; Sea Salt, Flavourings, Colour: Carotenes; Vitamin B12, Yogurt Cultures 5. Thermophilus, L. Bulgaricus).
Allergens
soybeans
Additives
e160a
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Knusperpuffreis mit Mais
Frigeo
C NOVA 1 Eco-Score D
Mazola Heart Healthy Corn Oil
Mazola
C NOVA 2 Eco-Score D
GURKENTOPF COUNTRY GHERKINS
Kühne
C NOVA 4
Choucroute crue bio
André Laurent
A NOVA 3
Delikatess-Rotkohl
Aldi, King’s Crown
C NOVA 3 Eco-Score A
Caramel macchiato Instant oatmeal
Quaker
C NOVA 4 Eco-Score A
Salade composée
Marque Repère, Notre Jardin
A NOVA 3
Bohnen extrafein
Farmer's Best - Migros, Migros
C NOVA 1 Eco-Score A
Smooth
Kraft
C NOVA 4 Eco-Score D
Express-Reis - Curryreis Indien
Ben's Original, Ben's Original - Mars Incorporated, Mars
B NOVA 3 Eco-Score B
Sandwich Körner-Harmonie
Golden Toast, Lieken
B NOVA 3
Mini Tortilla
Santa Maria
C NOVA 4 Eco-Score B