Barcode: 3564707163651
Nectar du Verger
by Bio Village
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 1
Labels
organic
eu organic
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade d
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 32.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 7.9 g |
| of which sugars | 7.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Jus de pomme à base de concentré 50 %, eau, purée de pêche* 15 %, jus de raisin blanc à base de concentré 10%, acidifiant: acide citrique. *Ingrédients issus de l'agriculture biologique.
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Chili beans
Clover Valley
A NOVA 4
hamburger buns split top
C NOVA 4
Canadian white bread
Trader Joe’s
B NOVA 4
Cheese & Garlic Stuffed Mushrooms
Sainsburys
C NOVA 3
Three Fruit Marmalade
Welsh Lady
D NOVA 4
Refried beans
Clover Valley
A NOVA 4
Strawberry butter
D NOVA 4
Corn dusted premium sausage rolls
C NOVA 4
Natural black cherry concentrate
D NOVA 1
Buckwheat
Sainsbury’s
B
100% Natural Coconut Oil
Rexall Sundown Inc.
E NOVA 2
4 pack pizza bagel
D NOVA 4