Barcode: 3245390111654
Nectar Multifruit
by Grand Jury
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
fsc
green dot
made in france
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 44.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
MIXTE Carton issu de sources responsables FSC www.fsc.org FSC@ CO 14047 NECTAR MULTIFRUITS À BASE DE CONCENTRÉS. TENEUR EN FRUITS : 50% MINIMUM. Ingrédients Jus et purées de fruits à base de concentrés (pomme, orange, ananas, pamplemousse, fruits de la passion, raisin, pêche, citron, banane, mangue, kiwi, goyave, poire, abricot, papaye), eau, sucre, acidifiant : jus de citron à base de concentré.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Mango yogurts
Tesco
C NOVA 4
Smooth Peanut Butter
Asda
C NOVA 3
TESCO PRODUCED IN GOLD IRELAND Made using EU & Non
Tesco
E
Gluten Free Cous Cous
Asda
Tesco Guacamole Dip 163G
Tesco
NOVA 3
British Cold-Pressed Rapeseed Oil
Asda
B NOVA 2
Crunchy peanut butter
Asda
C NOVA 3
Gluten Free Cornflakes
Asda Free From
B NOVA 3
Baguette tradition au levain
Super U
C NOVA 3
Dried Apricots
Tesco
C NOVA 3
Malaysian Laksa Curry
The Spice Tailor
NOVA 3
mint imperials
ASDA
E NOVA 4