Barcode: 3254690066700
Nectar Multifruits Tropical
by Pressade
Processing
NOVA 3
Labels
no preservatives
no colorings
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | — |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 12.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Jus de fruits à base de jus concentré et de purées de fruits 57% (orange 23%, pomme 21%, ananas 3,7%, pamplemousse, fruits de la passion 2%, raisin, citron, pêche 1%, banane, mangue 0,1%, goyave, kiwi <0,1%, abricot, poire, papaye). Eau, sucre, vitamines : C, niacine (B3), tocophérols (E), acide pantothénique (B5), provitamine A (bêtacarotène). pyridoxine ( B6), riboflavine (B2), thiamine (BI). acide folique (B9), biotine (B8).
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pineapple chunks in light syrup
B NOVA 3
Brown rice
B NOVA 1
dry roasted peanuts, unsalted
Big Win,Rite Aid Corporation
A NOVA 1
Brisk Sweet Tea
Brisk
D NOVA 4
Dry Roasted Peanuts, Salted
Big Win
C NOVA 4
Green Tea, Citrus Flavor With Other Natural Flavors
Lipton, Unilever
D NOVA 4
Citrus Green Tea
Lipton,Unilever
E NOVA 4
Diet Green Tea Citrus
Lipton, Unilever
C NOVA 4
La Anita Pasta de Adobo de Achiote
La anita
A NOVA 4
Salsa En Polvo
La Anita
NOVA 3
Lipton diet green tea with citrus pack
Lipton, Unilever
C NOVA 4
Long grain white rice
B NOVA 1