Barcode: 3560070892198
Nectar Pêche et Banane
by Carrefour
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
made in spain
Categories
Available in
france, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 33.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 7.6 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau, purée de pêche (40%), purée de banane (5%), sucre, acidifiant: acide citrique, antioxydant: acide ascorbique, édulcorant: sucralose.
Additives
e300
e330
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Enriched macaroni product, coiled fideo
A NOVA 1
Springfield, non-stick cooking spray, canola oil
Springfield
B NOVA 4
Small elbow enriched macaroni product, small elbow macaroni
Springfield
A NOVA 1
Rotelle enriched macaroni product
Springfield
A NOVA 1
Vegetable oil
C NOVA 2
Canola & corn oil blend
C NOVA 2
Large elbow enriched macaroni product, large elbow
A NOVA 1
Corn oil
C NOVA 2
Mostaccioli enriched macaroni product, mostaccioli
Springfield, Unified Grocers Inc.
A NOVA 1
Enriched macaroni product, fine fideo
A NOVA 1
Vegetable Oil
Springfield
C NOVA 2
Enriched salad macaroni product, salad macaroni
Springfield
A NOVA 1