Barcode: 0056800027099
Oïkos passion fruit
by Danone
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
source of proteins
high proteins
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
YOGURT (SKIM MILK, CREAM, ACTIVE BACTERAL CULTURES), PASSION FRUIT PREPARATION (SUGAR, WATER PASSION FRUIT JUICE CONCENTRATE, CORN STARCH, SODIUM CITRATE, NATURAL FLAVOUR AND COLOUR, LOCUST BEAN GUM LEMON JUICE CONCENTRATE).
Additives
e331
Related Products in Dairies
Latte di capra
Granarolo
B
ricotta di bufala campana
bufalé,filab
D NOVA 3
Mozzarella di bufala campana DOP
San Salvatore srl
D NOVA 3
Mozzarella di Bufala Campana D.O.P.
San Salvatore S.R.L.
D NOVA 3
Burrata di Bufa
Corvino
C NOVA 3
Gran Moravia
Gran Moravia,Brazzale
NOVA 3
Grana padano grattuggiato
Brazzale
D NOVA 3
Stracciatella
D'Ambruoso Francesco srl
D NOVA 3
Mozzarella De Bufflonne Tresse
Biologica
D NOVA 3
mozzarella di bufala
C NOVA 3
Mozzarella di bufala campana
Paradiso
D NOVA 3
Mozzarella Di bufala campana DOP
Filab, Filabella
C NOVA 3