Barcode: 1741770122460
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 433.0 kcal |
| Fat | 10.0 g |
| of which saturated | 6.7 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 2.9 g |
Ingredients
Wheat, Tapioca Starch, Vegetable Oil (may consist of Coconut Oil and/or Palm Olein), Corn Starch, Shrimps, Iodized Salt, Sugar, Flavor Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium Inosinate, Disodium Guanylate), Vitamin A Palmitate, FD&C Yellow No. 5 (Sunset Yellow), and TBHQ Antioxidant (added to oil to retard rancidity).
Allergens
crustaceans
gluten
Additives
e110
e621
e627
e631
Related Products in Snacks
Caramel cashew trail mix
E NOVA 4
Cinnamon glazed almonds & pecans
D NOVA 4
Roasted pistachios
D NOVA 3
Honey roasted peanuts
E NOVA 4
Tropical Trail Mix
Market Entry
E NOVA 4
Trail mix
E NOVA 4
Roasted cashews with sea salt
E NOVA 3
Sunny cranberry trail mix
D NOVA 3
Simply trail
D NOVA 4
Coconut lime cashews
E NOVA 4
Cocktail peanuts, cocktail
Target Brands Inc.
D NOVA 3
Cinnamon Apple Slices Freeze Dried Fruit
Target Brands Inc.
D NOVA 3