Barcode: 5712874935726
Økologiske surdejsboller
by ØGO
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
se eko 01
Available in
denmark
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 271.0 kcal |
| Fat | 6.2 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 42.0 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | 6.0 g |
| Proteins | 8.8 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Hvedemel*, vand, 6% rugflager, 5 % rugsurdej (vand, fuldkornsrugmel*, byg - maltmel*), rapsolie*, rugfibre*, 3 % hørfrø*, hvedegluten*, gær, sukker*, bygmaltsirup*, salt, stabilisator (E 412), rugmalt*, bygmaltmel*, eddike*, melbe - handlingsmiddel (E 300). * = Økologisk.
Additives
e300
e412
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Granola Blueberry With Flax
Attune Foods Llc, Sweet Home Farm
C NOVA 4
Peace cereal, low fat clusters & flakes, wild berry
Peace Cereal
D NOVA 4
Passion Fruit Rounds Fruit Snacks
Trader Joe's
D NOVA 3
Pistachio
C NOVA 3
Peace cereal, granola, french vanilla
Peace Cereal
D NOVA 4
Peace cereal, crispy rice & flakes, crispy rice and oat clusters, wheat-rice flakes with pomegranate and real blueberries, blueberry pomegranate
Peace Cereal
C NOVA 4
Oat Beverage
Trader Joe's
NOVA 4
Peace cereal, clusters & flakes, maple pecan
Peace Cereal
D NOVA 4
Clusters & flakes, cherry almond
Attune Foods
C NOVA 4
Cranberry nut
Bazzini Llc
D NOVA 4
Peace cereal, low fat clusters & flakes, mango peach passion
Peace Cereal
D NOVA 4
Peace cereal, hearty raisin bran clusters & flakes
Peace Cereal
C NOVA 4