Barcode: 2303909509321
Old Amsterdam 48+
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
european vegetarian union
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 401.0 kcal |
| Fat | 33.0 g |
| of which saturated | 23.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 26.0 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Melk*, zout, zuursel, microbieel stremsel, conserveermiddel (E251), kleurstof (caroteen) *Van weidemelk. Allergie-informatie: bevat melkeiwit
Additives
e251
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Dairies
Loleta Cheese, Cheddar Cheese Curds
Clear Springs Foods Inc.
D NOVA 3
Mild Cheddar Shredded Cheese, Mild Cheddar
Tops
D NOVA 4
2% reduced fat milk
B NOVA 1
Egg nog
Clover Valley
E NOVA 4
Sour Cream
Clover valley
D NOVA 3
Cottage Cheese
Louis Trauth Dairy
C NOVA 4
Salted whipped butter, salted
E NOVA 2
Whole milk
Purity
NOVA 1
Louis Trauth Dairy, Large Curd Cottage Cheese
Dean Foods Company
C NOVA 4
Lactose Free 2% Reduced Fat Milk
Clover Valley
B NOVA 1
2% Reduced Fat Milk
Clover Valley
B NOVA 1
Unsalted butter quarters
Tops
E NOVA 4