Barcode: 8002210133174
Olive Pasta Sauce
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
vegetarian
no preservatives
vegan
no lactose
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 74.0 kcal |
| Fat | 5.3 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 4.9 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Tomato (83%), Black olives (8%), Extra virgin olive oil 3%, Onion, Sugar, Salt, Garlic, Concentrated lemon juice, Oregano, Black pepper
Related Products in Condiments
Horseradish Sauce
Boar's Head
D NOVA 4
Cooking sauce
Boar's Head
E NOVA 3
Everything Bagel Hummus
Boar's Head
D NOVA 4
Fiery Chipotle Pepper Hummus
Boar's Head, Boar's Head Brand
C NOVA 4
Tuscan style white bean hummus
A NOVA 4
St. louis style pork spareribs in boar's head gourmet barbecue sauce, st. louis style
Boar's Head
D NOVA 4
Boar's Head, Traditional Hummus With Pretzels
Bruckhorst's
D NOVA 4
Roasted Garlic Hummus
Boar's Head, Boar's Head Brand
C NOVA 3
Fallspice selection gluten free pumpkin pie dessert hummus
Boar's Head Brand
NOVA 4
Organic Tomato Ketchup
Woodstock
D NOVA 2
Chocolate mint dessert hummus
C NOVA 4
Roasted Red Pepper Hummus
Boar's Head, Boar's Head Brand
C NOVA 4