Barcode: 5000442007594
olive spray oil
by Fry light
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
the vegan society
vegetarian society
Categories
Available in
france, ireland, malta, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 481.0 kcal |
| Fat | 49.5 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 0.1 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Extra Virgin Olive Oil (51%), Water, Alcohol, Emulsifier: Sunflower Lecithin: Natural Flavouring, Thickener: Xanthan Gum
Additives
e322
e322i
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Green peas
A NOVA 1
Sofrito blend, diced onions & peppers
A NOVA 1
El sembrador, guacamole
El Sembrador
B NOVA 3
100% natural fresh frozen cut okra
A NOVA 1
El sembrador, papaya chunks
El Sembrador
A
Guava Paste
El Sembrador
D NOVA 4
Fruit pulp mango
B NOVA 1
Fideos, enriched macaroni product
El Sembradore
C NOVA 1
Corn on the cob mini ears
B NOVA 1
El sembrador, guacamole
El Sembrador
B NOVA 3
Gandules Pigeon Peas
El Sembrador
A
Sour sop
B NOVA 1