Barcode: 0011370181121
Olive Spread
by Tesco
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 42.0 g |
| of which saturated | 11.3 g |
| Carbohydrates | 0.3 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Water, Palm Oil, Rapeseed Oil, Olive Oil (10%). Palm Kernel Oil, Salt (1%), Vitamin E, Acidity Regulator (Citric Acid), Flavouring, Colour (Beta-Carotene), Vitamin A, Vitamin D.
Additives
e160a
e160ai
e330
Related Products in Spreads
Piquillo & jalapeno tapenade
Harris Teeter, Harris Teeter Inc.
B NOVA 3
Spread
Giant
E NOVA 4
Vegan Buttery Spread
Trader Joe's
E NOVA 4
Butter Alternative
President's Choice
E NOVA 4
Artichoke & cheese tapenade
Ht Traders
D NOVA 3
Marmelade Oranges
Habitant
B NOVA 4
Tapenade Spread
Alessi
NOVA 3
Ht traders, tapenade, black olive
Ht Traders
C NOVA 3
Berry Harvest Premium Fruit Spread
Crofter's, Crofters Organic
D NOVA 4
Sundried tomato tapenade
Ht Traders
E NOVA 3
Ht traders, tapenade, red pepper & artichoke
Ht Traders
C NOVA 3
Sugar spread
D NOVA 4