Barcode: 00487641
Olive Spread
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
sustainable palm oil
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 42.0 g |
| of which saturated | 12.1 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Water, Vegetable Oils (Palm Oil, Rapeseed Oil), Olive Oil (10%), Salt (1%), Vitamin E, Acidity Regulator: Citric acid; Flavouring, Colour: Carotenes; Vitamin A, Vitamin D.
Additives
e160a
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
No Added Sugar Beans
Bramwells
A NOVA 4
Minestrone soup
Aldi,Bramwells
C NOVA 4
Vegetable soup
B NOVA 3
Vegetable Soup
Bramwells, Aldi
B NOVA 4
Baked Beans In Tomato Sauce
Everyday Essentials
B NOVA 4
Baked Beans With Sausages
Corale
C NOVA 4
Baked Beans
Corale
A NOVA 4
2 Stonebaked Baguettes
Aldi
C NOVA 4
Everyday essentials baked beans in tomato sauce
Everyday essentials
A NOVA 4
Baked Beans
Corale
A NOVA 4
Baked Beans
Bramwells
A NOVA 4
Extra virgin olive oil
Aldi
NOVA 2