Barcode: 25007565
Olive spread
by Greenvale
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 529.0 kcal |
| Fat | 57.9 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.2 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Vegetable Oils (Rapeseed Oil, OLIVE OIL (21%), Palm Oil, Palm Kernel Oil), Water, Whey Powder (Milk), SALT (1.1%), Emulsifier. Mono-and Diglycerides of Fatty Acids; Stabiliser. Sodium Alginate; Preservative: Potassium Sorbate; Acidity Regulator: Lactic Acid; Flavouring, Colour Carotenes; Vitamin A, Vitamin D. Suitable for vegetarians. No hydrogenated oils.
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e270
e401
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Jus de pomme
Migros Bio
D NOVA 1
Citron Light
M Budget
C NOVA 4
Apfelschorle
Obi
C NOVA 4
Vanille
Léger, Migros
NOVA 4
Schorle orange-mangue
Migros, Aproz
D NOVA 4
Schorle pomme trouble
Migros Bio
C NOVA 4
Jus De Carottes Bio / Biotta
Biotta
C NOVA 1
Thé Froid Bio
VIVITZ
C
chips barbecue
TooGood
C NOVA 4
Crème glacée à la Vanille
Migros, Migros Bio
NOVA 4
Tuca Passionsfrucht
RAINFOREST
E NOVA 4
Granola
Taeq
A NOVA 4