Barcode: 4056489917366
Olive Spread
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 531.0 kcal |
| Fat | 59.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Vegetable Oils and Fats (Rapeseed, Palm), Water, 10% Olive Oil, 1.1% Salt, Reconstituted Buttermilk (Milk), Emulsifier: Mono-and Diglycerides of Fatty Acids, Lecithins; Flavouring, Preservative: Potassium Sorbate; Vitamin A, Vitamin D, Colours: Carotenes
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e322
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Spaghetti bolognaise
Carrefour
C NOVA 4
Carrefour Extra Huile d'Olive Vierge Extra
Carrefour
B NOVA 2
Carrefour Sensation Tomates Semi-Séchées
Carrefour
C NOVA 3
Carrefour Mix Noix Grillées sans Sel
Carrefour
A NOVA 3
Strawberrys
Keelings
A NOVA 1
Penne 4 fromages
Carrefour
C NOVA 4
Carrefour Bio Pain de Seigle
Carrefour BIO, Carrefour
B NOVA 4
Raisins secs
Carrefour
D NOVA 4
Carrefour Gratin de Macaroni
Carrefour, Simpl
C NOVA 4
Raspberries
Tesco
NOVA 1
Carrefour Selection Poivre Noir
Carrefour, Selection
NOVA 1
Soja drink
Carrefour
B NOVA 4