Barcode: 5010525404226
Olive Spread
by Morrisons
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 42.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 0.3 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Water, Vegetable oils (palm, rapeseed), Olive oil (10%), Salt, Vitamin E, Acidity regulator (citric acid), Flavouring, Colour (carotenes), Vitamin A, Vitamin D. Made to a vegan recipe in a food preparation area that uses non-vegan ingredients. How to store Keep refrigerated.
Additives
e160a
e330
Related Products in Spreads
Tapenade
Cote Aperitif
D NOVA 3
Les recettes de Marie-Louise
SAS CHANREVEL
E NOVA 3
Terrine Bio Mexicaine
C NOVA 4
Verrine de Chèvre & Gaspacho de Légumes
Mix Buffet
C NOVA 4
TARTINADE DE CHOU-FLEUR A LA TRUFFE D'ETE
C NOVA 4
Tapenade Noire,
Maayane
E NOVA 3
Tapenade Olives Noires
La Maison Aux Mille Saveurs
E NOVA 3
Delice D Artichaut,
La Maison aux Mille Saveurs
C NOVA 3
Tapenade
L'Apéritif
D NOVA 3
Tartinable carottes, lait de coco et curry
Dessaint
A NOVA 3
Tapenade Olives Vertes & Piments
La Maison aux Mille Saveurs
D NOVA 3
Tapolive verte
La Maison aux Mille Saveurs
D NOVA 3