Barcode: 0060383133887
Olive Tapenade Hummus
Labels
vegetarian
kosher
no artificial flavors
cor kosher
no artificial colors
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 300.0 kcal |
| Fat | 23.3 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 13.3 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Chickpeas, Water, Tahini (sesame seed paste), Canola oil, Kalamata olives, Green olives, Concentrated lemon juice, Sea salt, Garlic, Citric acid, Extra virgin olive oil, Garlic powder, Salt, Lactic acid
Allergens
sesame seeds
Additives
e270
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Rrd Pepper, Feta & Caramalised Onion hummus
Woolworths
A NOVA 4
NUT bar - choc almond
Tasti
D NOVA 4
Chia
Purasana
A
Kiwi Sungold Organic
Zespri
A NOVA 1
Sweet Chilli Flavoured Potato Chips
Market Kitchen
D NOVA 4
Dates
Sunreal
NOVA 3
Kiwi SunGold
Zespri
A NOVA 1
Meganuts
Tasti
E NOVA 4
Sesame Seeds
Tasti
NOVA 1
Meganuts Nut Bar Caramel
Tasti
D NOVA 4
Nut bar
Tasti
E NOVA 4
Celery
Delhaize Bio
A NOVA 1