Barcode: 20758912
Olive trio
by Meadow Fresh
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 199.0 kcal |
| Fat | 20.6 g |
| of which saturated | 2.9 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 3.2 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 2.9 g |
Ingredients
35% Pitted Kalamon Olives, 26% Pitted Green Halkidiki Olives, 23% Pitted Green Halkidiki Olives filled with Red Pepper (Pitted Green Halkidiki Olives, Red Pepper), Sunflower Oil, 6% Red Pepper, Salt, Spirit Vinegar, Herbs, Acid: Citric Acid; Antioxidant: Ascorbic Acid. Allergy Advice: May contain Milk, Mustard and Nuts.
Additives
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
New-York Style Pumpernickel Rye Bread
Paramount
D NOVA 4
Honey Glazed Turkey & Potatoes
Healthy Choice
B NOVA 4
Healthy choice, cafe steamers, southwestern style chicken
A NOVA 4
Paramount bakeries, brick oven baked sliced rye bread
Paramount Bakeries
D NOVA 3
HEALTHY CHOICE Cafe Steamers Rosemary Chicken Sweet Pot, 9.5 OZ
B NOVA 4
HEALTHY CHOICE Peach BBQ Chicken And Potatoes, 9.75 OZ
C NOVA 4
Old world brick oven bread, ficelle twin pack
NOVA 3
Plant-Based Beef Udon Noodle Bowl
Purple Carrot
B NOVA 4
Spinach Artichoke Cavatappi Bowl
Purple Carrot
C NOVA 3
HEALTHY CHOICE Cafe Steamers Simply Lemon Herb Chicken, 10 OZ
B NOVA 4
HEALTHY CHOICE Slow Roasted Turkey, 9 OZ
A NOVA 4
Healthy Choice Simply Steamers Frozen Dinner, Honey Balsamic Chicken, 9.9 Ounce, 9.9 OZ
A NOVA 4