Barcode: 4068706301445
Oliven mit Sardellenpaste
by Aldi
Labels
made in spain
nutriscore
nutriscore grade c
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 155.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 3.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Wasser (54,25 %), Grüne Oliven (40%), Sardellenpaste (2,57%) Sardellen, Geliermittel: Natriumalginat), Salz, Geschmacksverstärker: Mononatriumglutamat, Dinatrium-5'-ribonucleotid, Säuerungsmittel: Citronensäure, Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure
Allergens
fish
Additives
e300
e330
e401
e621
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
almonds roasted salted
B
Pumpkin
One-Pie
A NOVA 1
Roasted Salted Almonds
Blue Diamond
A NOVA 3
Almonds smokehouse
Blue diamonds
D NOVA 4
Grape oil
By sainsbury's
C NOVA 2
Blue Diamond Almonds Wasabi & Soy Sauce
Blue Diamond
D NOVA 4
Blue diamond almonds, almonds, bold wasabi & soy sauce
Blue Diamond Almonds
D NOVA 4
Smokehouse
Blue Diamond Almonds
C NOVA 4
No beans chili, no beans
C NOVA 4
Olive oil
Sainsbury’s
B NOVA 2
Cabbage greens
M&S Food
A
Vanilla Almond Bev. Shelf-stable.
Blue Diamond Almonds
C NOVA 4