Barcode: 4061461098711
Oliven-Snack - Chili
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
nutriscore
nutriscore grade c
unter schutzatmosphäre verpackt
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 193.0 kcal |
| Fat | 15.6 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 9.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 4.5 g |
Ingredients
Grüne Oliven ohne Stein 96,3 % (Oliven, Salz, Säureregulator: Citronensäure, Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure), Sonnenblumenöl, Knoblauch, Chili 0,3 %, Kräuter 0,3 %, Natives Olivenöl extra, Konservierungsstoff: Sorbinsäure.
Additives
e200
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Porridge de Riz
Marks & Spencer, Marks&Spencer
B NOVA 1
Quinoa
River Tail
C NOVA 1
Graines de citrouille écalées crues
Mayrand chef
A NOVA 1
2 MINI BAGUETTES SANS GLUTEN
Nature & Cie
C NOVA 4
Multi Grain Cheerios
Cheerios,General Mills
C NOVA 4
Giant white enriched bread, white
C NOVA 4
Powdered Natural Peanut Butter
Betty Lou's Inc.
E NOVA 4
Seeded hamburger 8 enriched buns
Tyrrell's
C NOVA 4
Melange Rando
Les Accents du Soleil
A NOVA 1
Sundried Tomatoes
Berrilys
D NOVA 3
Hot dog 8 enriched buns
C NOVA 4
Sweet Potatoes
M&S Eat Well
B NOVA 1