Barcode: 4061461098735
Oliven-Snack - Provence
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
nutriscore
nutriscore grade c
unter schutzatmosphäre verpackt
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 171.0 kcal |
| Fat | 16.6 g |
| of which saturated | 2.7 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 3.9 g |
Ingredients
Grüne Oliven ohne Stein 96,5 % (Oliven, Salz, Säureregulator: Citronensäure, Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure), Sonnenblumenöl, Kräuter der Provence 0,5 %, Natives Olivenöl extra, Konservierungsstoff: Sorbinsäure.
Additives
e200
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Whole kernel golden corn
C NOVA 3
Ground Beef
First Street
B NOVA 3
Mixed Vegetables
First Street
A NOVA 4
Diced carrots
A NOVA 3
White hominy
C
Cut blue lake green beans
A NOVA 3
Whole potatoes
B NOVA 3
Green beans
A NOVA 3
Vegetarian chili beans
B NOVA 3
Baked beans
A NOVA 4
Mixed vegetables
B NOVA 4
Cut spinach
A NOVA 3