Barcode: 4016249132354
Olivers Olive Tomate
by Allos
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
de oko 003
green dot
made in germany
Categories
Available in
germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 214.0 kcal |
| Fat | 17.0 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 10.0 g |
| of which sugars | 6.8 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 3.9 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Tomaten* 45%, Sonnenblumenkerne*, grüne Oliven* 7%, Sonnenblumenöl*, Karotten* 6%, schwarze Oliven* 5%, Tomatenmark* 4%, Agavendicksaft*, natives Olivenöl extra, Kartoffelstärke*, Rote Bete Saftkonzentrat*, Zitronensaftkonzentrat*, Zwiebelpulver*, Meersalz, Verdickungsmittel: Johannisbrotkernmehl*, Chilipulver*. *aus ökologischem Landbau.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Premium Sushi Rice
Homai, Farmers' Rice Cooperative, DBA PIRMI
NOVA 1
Organic Brown Rice
HOMAI
NOVA 1
Premium Sushi Rice
Farmers' Rice Cooperative, DBA PIRMI
B
Light Tasting Olive Oil
Star, Star Fine Fo0ds Inc.
B NOVA 2
California Calrose Rice
pirmi
Extra Virgin Olive Oil
Star
B NOVA 2
Calrose Rice
California Rose, Farmers' Rice Cooperative, DBA PIRMI
B
Calrose Rice
California Rose, Farmers' Rice Cooperative, DBA PIRMI
B
Extra Virgin Olive Oil
Star
B NOVA 2
Light Tasting Olive Oil
Star
C NOVA 2
Extra Virgin Olive Oil
Star
C NOVA 2
Original Pure Olive Oil
Star, Star Fine Fo0ds Inc.
C NOVA 2