Barcode: 5400119547017
Olives nature bio
by delhaize
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
green dot
nl bio 01
nutriscore
Categories
Available in
belgium
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 267.0 kcal |
| Fat | 28.0 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.1 g |
| Salt | 2.8 g |
Ingredients
Olives vertes 88,8% [olive verte* 95,84%, sel non iodé, acidifiants (acide lactique, acide citrique)], huile de tournesol non hydrogénée*, vinaigre tamponné*, acidifiant (acide lactique). *issues de l'agriculture biologique.
Additives
e270
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Danish Choice, Preserve, Strawberry
Scandic Food Sp. Z.O.O
D NOVA 4
Pizza Veggie Burgers
Trader Joe's
B NOVA 4
Fruit Sauce
Bowman Andros Products Llc
A NOVA 1
Danish Choice, Blackcurrent Preserve
Scandic Food Sp. Z.O.O
D NOVA 4
Danish Choice, Raspberry Preserve
Scandic Food Sp. Z.O.O.
D NOVA 4
Brioche Toasts
Trader Jacques
D NOVA 4
Danish choice, blackcurrant preserve
Danish Choice
D NOVA 4
Melon Medley
M&S
A NOVA 1
Cherry Applesauce
Parade
B NOVA 4
Danish choice, preserves, apricot
Danish Choice
D NOVA 4
Danish Choice, Cherry Preserve, Cherry
Scandic Food Sp. Z.O.O
D NOVA 4
Danish Choice, Apricot Preserve
Scandic Food Sp. Z.O.O.
D NOVA 4