Barcode: 5010292933981
Olives with rosemary and black pepper
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 213.0 kcal |
| Fat | 22.0 g |
| of which saturated | 2.7 g |
| Carbohydrates | 2.1 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 3.0 g |
Ingredients
Olives (86%) (Green Olives, Black Olives, Salt, Red Wine Vinegar, Olive Oil, Acidity Regulators (Citric Acid, Lactic Acid), Antioxidant (Ascorbic Acid), Firming Agent (Calcium Chloride)), Vegetable Oil (Rapeseed /Sunflower), Black Pepper, Rosemary, Salt. Warning: While every effort has been made to remove olive stones some may remain. Storage: Keep refrigerated below 5°C, once opened keep refrigerated and consume within 2 days. Do not exceed use by date. For use by date see side of pack. Packaged in a protective atmosphere. Serving: Stir before serving. 230g e
Additives
e270
e300
e330
e509
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Vermicelli
Yangtse River
A NOVA 1
Rice stick noodles
Tiger Tiger
D NOVA 3
Orange juice from concentrate
C NOVA 1
Rice Vermicelli
Tiger Tiger
B NOVA 3
Ramen Chinese stir-fry noodles
Tiger Tiger
NOVA 4
Thai Galangal (minced)
Tiger Tiger
NOVA 1
Udon japanese style noodles
B NOVA 4
Coconut milk
Tiger Tiger
E NOVA 4
Halves bamboo shoots in water
Tiger Tiger
A NOVA 1
Panko
Tiger Tiger Taste Japan
C NOVA 3
Sushi rice
Tiger Tiger
B NOVA 1
Japanese Style Fine Noodles
C NOVA 3