Barcode: 0796451192714
Olivio
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 714.3 kcal |
| Fat | 78.6 g |
| of which saturated | 25.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
Vegetable oil blend (palm fruit, canola, soybean, california olive, flax), water, contains less than 2% of salt, pea protein, natural flavor, sunflower lecithin, lactic acid (to preserve freshness), annatto extract (color).
Allergens
soybeans
Additives
e270
e322
e322i
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Fats
Alaska Deep Sea Fish Oil Omega 3
Sunline
C NOVA 4
Don Carlos Pure Olive Oil Plus 100% Extra Free
Don Carlos
C
Ghee Vegetal Khanum
Khanum
D NOVA 4
Cottage Delight Nata Coalhada
Cottage Delight
E
Crush peanut cream butter
房総紀行
NOVA 2
Original Sandwich Spread
Heinz
D NOVA 4
Huile de Coco Tournesol et Colza
Carrefour
D NOVA 2
Pride Fried Onions 400G
Westmill Foods
D NOVA 2
Volcano
Takis
D NOVA 4
Lard
Highgrove
D NOVA 2
Lard
Kerrymaid
D NOVA 2
Finest Beef dripping
Britannia