Barcode: 8435185100955
Orangina 50cl
by Orangina
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
green dot
no colorings
Categories
Available in
cote d ivoire, morocco
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.3 g |
| of which sugars | 10.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
eau gazeuse, jus d'orange et autres nectarines concentrées (12% orange, 11% mandarine, orange indienne), sucre, 2% pulpe d'orange extrait du pulpe d'orange, acide citrique (E330), surbate de potassium (E202), arome naturel d'orange
Additives
e202
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Ultra Dried Apricots
Nature's Harvest
C NOVA 4
Pitted Dates
Amport Foods
C NOVA 1
Reggie's, sunflower seeds
Reggie's
A NOVA 3
Amport foods, roasted sunflower seeds
Amport Foods
A NOVA 3
Amport foods, 100% natural flax seeds
Amport Foods
A NOVA 1
Enriched egg noodles, kluski
A NOVA 1
pine nuts
Amport Foods
B NOVA 1
Amport foods, roasted & salted sunflower seeds
Amport Foods
C NOVA 3
Junior mints
E NOVA 4
Roasted & Unsalted Cashews
Nature's Harvest
B NOVA 3
Sunflower seeds
Amport Foods
C NOVA 3
Orange Juice
Hp Hood Llc
E NOVA 1