Barcode: 8435185960665
Orangina
by Orangina
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no colorings
Categories
Available in
democratic republic of the congo
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.3 g |
| of which sugars | 10.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
eau gazéifiée, jus d'orange et autres jus d'agrumes à base de concentrés 12% (orange 10%, citron, mandarine, pamplemousse), sucre, pulpe 2% (orange 1,5%, mandarine), acidifiant : acide citrique (E330), extrait de zeste d'orange, arômes naturels d'orange, conservateur: sorbate de potassium (E202)
Additives
e202
e330
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Fanta
Fanta
E NOVA 4
powerade
Powerade
C NOVA 4
Coke
Coke
E NOVA 4
BEAU'S JUICED AF HAZY IPA
Beau’s Brewing Co
NOVA 3
Sports drink
Powerade
NOVA 4
Cookies & Cream Flavored Foundation Protein Blend Powder, Cookies & Cream
Arms race nutrition
E NOVA 4
Organic Oat Beverage Original
Thrive Market
NOVA 1
Dasani Water
Coca-Cola Company
A NOVA 1
S'Mores Flavored Foundation Protein Blend Powder, S'Mores
Arms race nutrition
E NOVA 4
Diet Coca-Cola
Coca-Cola
C NOVA 4
eska sparkling lemon
B
Watermelon Sandia Power Juice Drink, Watermelon Sandia
Kuii
C NOVA 4