Barcode: 3249760029686
Orangina Light
by Orangina
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
low sugar
reduced sugar
no added sugar
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 6.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau gazéifiée, jus d'orange et autres agrumes à base de concentrés 12% (orange 10%, citron, pamplemousse, mandarine), pulpe d'orange 2%, extrait de zeste d'orange, arômes naturels, édulcorants : aspartame, acésulfame K
Additives
e950
e951
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Penne rigate n. 73
Barilla
A NOVA 1
Sgranocchi con farina integrale
Barilla, Mulino Bianco
D NOVA 4
Penne rigate
Barilla
A NOVA 1
Spaghetti n.5
Barilla, Mulino Bianco
A NOVA 1
Tagliatelle 500g Barilla
Barilla norge
A
Sgranocchi gr 210
Barilla, Mulino Bianco
D NOVA 3
Bucatini
Barilla, Barilla Nudeln
A NOVA 1
Barilla pates fusilli 1 kg
Barilla
A NOVA 1
Spaghetti grossi n.7
Barilla
A NOVA 1
Barilla pates penne rigate 500g
Barilla
A NOVA 1
Al'bronzo Linguine
Barilla
A NOVA 1
Barilla pates fusilli 500g
Barilla, Nudeln
A NOVA 1