Barcode: 0088009320633
Orangina original
by Orangina
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no colorings
Categories
Available in
france, french polynesia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 41.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 9.7 g |
| of which sugars | 9.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
EAU GAZÉIFIÉE, JUS D'ORANGE ET AUTRES JUS D'AGRUMES A BASE DE CONCENTRES 12% (ORANGE 10% CITRON, MANDARINE, PAMPLEMOUSSE), SUCRE, PULPE 2% (ORANGE, MANDARINE) EXTRAIT DE ZESTE D'ORANGE, CONSERVATEUR: SORBATE DE POTASSIUM, AROMES NATURELS D'ORANGE
Additives
e202
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Granola Pecan Cinnamon
Fox Point Sportswear Inc.
C NOVA 3
Almond swirls
B NOVA 2
Homestyle Egg Noodles
Amish Wedding
A NOVA 4
Porcini Mushroom Egg Noodles
Fox Point Sportswear Inc.
A NOVA 4
Spinach Egg Noodles
Amish Wedding
A NOVA 4
Chocolate Hazelnut Granola
Bliss Gourmet Foods
C NOVA 3
Nuts 'N More, Chocolate Almond
Fox Point Sportswear Inc.
A NOVA 4
Cajun Egg Noodles
Fox Point Sportswear Inc.
A NOVA 4
Sara nutrition, pineapple and aloe vera tea
B NOVA 1
Roasted unsalted cashews
Pete’s
A NOVA 3
Rylan's, Red Raspberry Jalapeno Jam
Strobe & Associates Inc.
D NOVA 4
Nuts 'N More, Almond Butter
Fox Point Sportswear Inc.
A NOVA 4