Barcode: 89006610
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 185.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 70.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
BULKING AGENTS (SORBITOL, MALTITOL, MANNITOL), GUM BASE (CONTAINS SOYBEAN LECITHIN), COLOUR [INS 170 (I)], THICKENERS [(INS 414), (INS 1401)), FLAVOURS [NATURAL, NATURE-IDENTICAL AND ARTIFICIAL (MINT)], HUMECTANT [INS 422], SWEETENER [INS 951], ANTICAKING AGENT (INS 553(III)], GLAZING AGENT [INS 903], ANTIOXIDANT (INS 320].
Allergens
soybeans
Additives
e1401
e170
e170i
e320
e322
e322i
e414
e420
e421
e422
e903
e951
e965
Related Products in Snacks
Biscotti Vegan Tè Verde
Vegan Germinal
D NOVA 4
Biscotti Yogurt
Germinal
D NOVA 4
Crostatina Frutti di Bosco Integrale
Germinal
D NOVA 4
Biscotti vegan
Germinal Bio
C NOVA 4
Barre fourrée cacao quinoa sans gluten
Germinal
E NOVA 4
Galletas de Quinoa rellenas de cacao
Germinal
E NOVA 4
Bio sfogliatina frutta farro
Germinal
E NOVA 4
Biscotti senza lievito gocce di cioccolato
Germinal
D NOVA 4
Barretta Mirtillo Grano Saraceno
Germinal
D NOVA 4
biscotti avena
Germinal
C NOVA 4
Tortino grano saraceno mandorla
Germinal
E NOVA 4
Crema Cacao Nocciole senza latte
Germinal Bio
E NOVA 4