Barcode: 42211631
Orbit mints
by Orbit
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
no sugar
Categories
Available in
serbia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 244.0 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 97.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
best to pe/10/0 508 566105 sugar-free mints, with sweeteners and peppermint flavour, sta anti-caking agent e470b, flavourings, lactic acid acid, acidity regulator ka contains a source of phenylalanine, excessive consumption may result in laxative efection nutritional information for 100 g: energy value 1014 kj/244 kcal, fat 1,2 g (of which saturated fatty kiss carbohydrates 96,9 g (of which: sugars o g, polyols 96.9 g), proteins og, salt og, a varied and balanced diet and a healthy lifestyle are important,
Additives
e100
e470b
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organics Spaghetti
H-E-B Organics
A NOVA 1
Honey nut toasted o’s
HEB Organics
NOVA 4
Ode to Olives Sliced Kalamata Olives -with Herbs-
H-E-B
E NOVA 3
Organics 100% Whole Wheat Organic Bread
H-E-B
B NOVA 4
Organics Quick Oats
H-E-B
A NOVA 1
Ancient Grains Bread
H-E-B
C NOVA 4
Gluten-Free Almond Flour
Higher Harvest
D NOVA 1
Organics White
H-E-B
D NOVA 4
Casa Magnifica,Yellow Corn
H.E.B
D NOVA 3
Organics Fire Roasted Diced Tomatoes
H-E-B
B NOVA 3
Black Cold Brew Coffee
NOVA 1
Organics Whole Kernel Sweet Corn
H-E-B
C NOVA 3