Barcode: 0022000019189
Orbit White Peppermint
by Wrigley's
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 100.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Made of: xylitol, gum base; less than 2% of: natural and artificial flavors, acacia, aspartame, soy lecithin, sorbitol, acesulfame k, coloring (includes blue 1), sodium bicarbonate, carnauba wax, bht (to maintain freshness).
Additives
e133
e321
e322
e322i
e420
e500
e500ii
e903
e950
e951
e967
Related Products in Snacks
Meringues et creme double
Fromagerie Moléson
E
Meringues
Migros
E NOVA 3
HONIG • NOUGAT
Coop
E NOVA 4
Coconut Choco Easter Eggs
Karma,Coop
E NOVA 4
Forêt-Noire sans cerises et sans alcool
Migros
E NOVA 4
Tortilla chips nature
Coop
C NOVA 3
Pattes D’ours
Coop
D NOVA 4
Croissant
Aha!
E NOVA 4
Tranche de biscuit
Migros, Migros Industrie
D NOVA 4
Mini Schinkengipfeli
Coop,Coop Qualité & Prix
D NOVA 4
Coques meringues
Biscuits Domino
E NOVA 3
Meringues Monsieur Bénichon
Fromagerie Moléson
E NOVA 3