Barcode: 0858059002670
Orchard Bar
by Orchard Bar
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
no artificial flavors
no artificial preservatives
no gmos
no milk
vegan
free from dairy and gluten
no artificial colors
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 425.0 kcal |
| Fat | 17.5 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 57.5 g |
| of which sugars | 32.5 g |
| Fiber | 5.0 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
fruit juice from concentrate (organic apple, pear, organic apple flake), organic evaporated cane syrup, organic tapioca syrup, almonds, seeds (sunflower, flax), soy protein nuggets (soy protein isolate, tapioca starch, salt), fruit pectin, citric acid, sodium citrate, natural flavors, salt, vitamin E, ascorbic acid
Additives
e330
e331
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
pipas peladas
pipas
NOVA 4
Tomate triturado
Cialpil
A NOVA 1
Porotos negros
Elio
A
pipa
Pipas Peladas Natural
A NOVA 1
OvoCereal proteico granulado dulce con semillas y cacao
Samurai
NOVA 4
Lentejon
Elio
A
avena arrollada tradicional
la abadía
A
Papas pay
Nikitos
D NOVA 3
Cereal de arroz inflado dulce
Nikitos
C NOVA 3
Aceite de oliva
Oliovita
B NOVA 2
Lenteja
Olinto
NOVA 1
pasta de mani
Oddis nuts
A NOVA 1