Barcode: 0060000028817
Orchard Peach Fruit Cups
by Del Monte
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 62.2 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 15.1 g |
| of which sugars | 10.7 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Clingstone peaches, Water, Sugars (concentrated pear juice), Ascorbic acid, Citric acid
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Premium apple juice
C NOVA 1
Prune juice
E
Juice cocktail
E NOVA 4
Original Potato Chips
D NOVA 3
Grape juice from concentrate
E NOVA 1
Cherry pomegranate juice from concentrate, cherry pomegranate
E NOVA 1
Premium apple juice
Indian Summer
D NOVA 1
Natural apple juice, apple
C NOVA 1
Premium apple juice
C NOVA 1
Pineapple juice
E NOVA 1
Premium apple juice
C NOVA 1
Original Potato Chips
UTZ
D NOVA 3