Barcode: 4316268705707
Orecchio Blätterteiggebäck
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 511.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 55.0 g |
| of which sugars | 18.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Weizenmehl, Margarine (Palmöl, Sonnenblumenöl, Wasser, Emulgator: Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren; Säureregulator: Citronensäure), Zucker, Weizenmalzmehl, Speisesalz, natürliche Aromen
Additives
e330
e471
Related Products in Snacks
Gummy bears candies
E NOVA 4
Sour neon gummy worms candies, sour neon
Food Club
E NOVA 4
Jelly beans candies
E NOVA 4
Gummy worms candies
D NOVA 4
Peppermint twists candies, peppermint twists
E NOVA 4
Orange slices candies, orange slices
E NOVA 4
All natural, rippled potato chips, rippled
D NOVA 3
Original potato chips, original
D NOVA 3
Smarties candies
E NOVA 4
Butterscotch discs candies
E NOVA 4
Food club, candies, chocolate, peanuts
Food Club
E NOVA 4
Spearmint starlights candies, spearmint starlights
E NOVA 4