Barcode: 0044000033279
Oreo
by Nabisco
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
verified
Categories
Available in
france, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 470.6 kcal |
| Fat | 20.6 g |
| of which saturated | 5.9 g |
| Carbohydrates | 73.5 g |
| of which sugars | 41.2 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
unbleached enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate {vitamin b1}, riboflavin {vitamin b2}, folic acid), sugar, palm and/or canola oil, alkalized cocoa, high fructose corn syrup, leavening (baking soda and/or calcium phosphate), salt, soy lecithin, chocolate, artificial flavor,
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e322
e322i
e341
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Pistachio Kernels, Sea Salt
Food Lion, Food Town Stores Inc.
D NOVA 3
Food lion, bit-o-honey candy
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, cream cheese iced red velvet cake
E NOVA 4
Creme cake
Food Lion, Food Town Stores Inc.
A NOVA 4
Food lion, baked whole wheat crackers, original
Food Lion, Food Town Stores Inc.
C NOVA 3
Creme cake
Food Lion, Food Town Stores Inc.
NOVA 4
Food lion, woven wheats, baked whole wheat crackers
Food Lion, Food Town Stores Inc.
B NOVA 3
Food lion, candy, spearmint leaves, spearmint leaves
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, peppermint starlites candy, peppermint
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, white kettlecorn, fudge drizzled
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, dry honey roasted peanuts
Food Lion
D NOVA 4
Food lion, candy, butterscotch
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4