Barcode: 0044000060114
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 471.0 kcal |
| Fat | 20.6 g |
| of which saturated | 5.9 g |
| Carbohydrates | 73.5 g |
| of which sugars | 41.2 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Unbleached enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate [vitamin B1], riboflavin [vitamin B2], folic acid), sugar, palm oil, soybean oil and/or canola oil, cocoa (processed with alkali), high fructose corn syrup, leavening (baking soda and/or calcium phosphate), salt, soy lecithin, chocolate, artificial flavor.
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e322
e322i
e341
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Cheddar Cheese Rice Snacks
Fit & Active
E NOVA 4
Chocolate Haunted House Cookie Kit
NOVA 4
White Vanilla
Moser Roth,Aldi
E NOVA 4
Dark Roasted Hazelnut Chocolate Bars
Aldi,Moser Roth
E NOVA 4
Parmesan Garlic & Herb Pita Chips
D NOVA 4
Parmesan Crisps
Aldi,Savoritz
E NOVA 3
Coconut macaroons
Benton's
NOVA 4
Pepper jack pretzel bites
Aldi-Appetitos
C NOVA 4
Sours
Aldi
NOVA 4
Sea Salt Pita Chips
Aldi
D NOVA 3
Sweet & Savory Bar Mix
Southern Grove
E NOVA 4
Caramel stroopwafels
Specially Selected
E NOVA 4