Barcode: 00687263
Organic 5 Seed Multigrain Bread
by Trader Joe's
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
organic
usda organic
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 256.0 kcal |
| Fat | 5.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 44.2 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 4.7 g |
| Proteins | 9.3 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
ORGANIC WHEAT FLOUR, WATER, ORGANIC CRACKED WHEAT, ORGANIC WHOLE WHEAT FLOUR, YEAST, ORGANIC FLAX SEEDS, ORGANIC SESAME SEEDS, ORGANIC ROLLED OATS, ORGANIC SUNFLOWER SEEDS, SEA SALT, ORGANIC PUMPKIN SEEDS, ORGANIC DISTILLED VINEGAR, ORGANIC CANOLA OIL, ORGANIC VITAL WHEAT GLUTEN, ORGANIC CORN MEAL, ORGANIC BLACK SESAME SEEDS, ORGANIC RYE FLAKES, ORGANIC BUCKWHEAT FLOUR, ENZYMES, ORGANIC WHOLE WHEAT FLOUR, ASCORBIC ACID, ORGANIC MILLET, ORGANIC POPPY SEEDS.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Penne rigate whole wheat macaroni product
Shurfine
A
Shurfine, whole grain oat cereal, cinnamon
Shurfine, Topco Associates Inc.
D NOVA 4
Shurfine, bran crunchy wheat flakes cereal, raisin
Shurfine, Topco Associates Inc.
D NOVA 3
Early june peas
A NOVA 3
Potato classics in a savory sour cream sauce
E NOVA 4
Cut green beans
A NOVA 3
Small Shells, Enriched Macaroni Product
Topco Associates Inc.
A NOVA 1
Farfalle, Enriched Macaroni Product
Topco Associates Inc.
A NOVA 1
Rigatoni, Enriched Macaroni Product
Topco Associates Inc.
A NOVA 1
Diced tomatoes
A NOVA 1
Italian flat cut green beans
C NOVA 3
Shurfine, honey & oats multi-grain cereal
Shurfine, Topco Associates Inc.
D NOVA 4