Barcode: 0016000133105
Organic allpurpose flour
by Good Medal
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
organic
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 367.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 73.3 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 13.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Certified organic wheat flour, niacin (a b vitamin), iron, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid (a b vitamin).
Recipes with Similar Ingredients
Outback Steakhouse Coconut Shrimp
14 ingredients
Crawfish Etouffee
12 ingredients
Chicken With Lemon Butter
8 ingredients
Buttermilk Bacon-Fat Flour Tortillas From 'The Homesick Texan'S Family Table'
6 ingredients
Apple Raspberry Pie
14 ingredients
Abm Sourdough Beer Bread Recipe
8 ingredients
Lime Pie
14 ingredients
Torta della Nonna
11 ingredients
Onion Tart (Zwiebelkuchen)
11 ingredients
Macadamia Rum Mousse Pie
14 ingredients
Apple Butter Wheat Bread Recipe
8 ingredients
Butter Milk Pancakes
9 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Minnesota Wild Rice
Kowalski's Markets
A NOVA 1
Peanut Butter
Kowalski's Markets
C NOVA 3
Jam
Kowalski Companies Inc.
D NOVA 4
Minnesota Wild Rice
Kowalski's Markets
A NOVA 1
Granny Smith Caramel Apple
Kowalski's Markets
C NOVA 4
Napa salad
C NOVA 4
Black Raspberry Seedless Jam
Kowalski Companies Inc.
D NOVA 4
Creamy Peanut Butter
Kowalski's Markets
C NOVA 2
Jelly
Kowalski Companies Inc.
D NOVA 4
All Natural, Peanut Butter
Kowalski's
C NOVA 2
Cashew Spread
Kowalski Companies Inc.
D NOVA 2
Jam
Kowalski Companies Inc.
D NOVA 4