Barcode: 0041498294663
Organic Almond milk
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 12.5 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
ORGANIC ALMONDMILK (FILTERED WATER, ORGANIC ALMONDS), SEA SALT, TRICALCIUM PHOSPHATE, GELLAN GUM, ORGANIC LOCUST BEAN GUM, VITAMIN A PALMITATE, ERGOCALCIFEROL (VITAMIN D2), DL-ALPHA-TOCOPHEROL ACETATE (VITAMIN E), CYANOCOBALAMIN (VITAMIN B12). CONTAINS: ALMONDS.
Additives
e410
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Amandes Blanches
FRUIDYLLIC
B NOVA 1
Pistaches grillees salees extra
Fruidelys
D NOVA 3
Pistache décortiquée crue
Fruidelys
B NOVA 1
Graine de tournesol
Fruidyllic
E NOVA 3
Amandes crues carmel
Fruidelys
B NOVA 1
Raisins secs Sultanine
D NOVA 3
Pistaches grillées salées extra
Fruidyllic
NOVA 3
Amandes crues carmel
Fruidelys
B NOVA 1
Abricot sec
Fruidyllic
B NOVA 3
Amandes poudre blanche
Fruidelys
D
Pistache décortiquée crue
FRUIDYLLIC
A NOVA 1
Amandes blanchies
Fruidyllic
B NOVA 1